Jdi na obsah Jdi na menu
 


23.7. - Skanzen Vysoký Chlumec

   První výlet měl opožděný start. Ráno pršelo a my jsem čekali, až se přesně podle předpovědi kolem jedenácté rozsvítí. Z našeho dočasného azylu jsme vyrazili do kopce. Je to kousek, ale výživný. Naštěstí je tu dobrá silnice a ne moc velký provoz. První zastávka přišla po necelém kilometru. Nad penzionem jsme navštívili vyhlídku nad Kamýkem. Je to malá dřevěná vyhlídka s moc pěkným pohledem do údolí. Autem se sice jede kolem, ale není zde možné zastavit. Parkoviště a od něj cesta je pod penzionem. Na kole je možné zde zastavit, ale je nutné přeskočit svodidla. Opřená kola se moc nelíbí řidičům, je to totiž v zatáčce. Ale tu chvilku to vydrží...

   Za horizontem po trase 111 jsme sjeli do Brziny a dali si výživné stoupání ke Svatému Janu. Zde stojí za odbočku kostel sv. Jana Nepomuckého. Od křižovatky je to krátká zajíždka po rovině. Kostel je opravený, skromný, hezký... Pokračovali jsme dále po trase 111 až k odbočce na Hrabří. Zde pozor! Nechat se zlákat kratší cestou je volba pro vrchaře a sjezdaře. Ti pohodlnější pojedou dál a tento úsek objedou po trase 8137. To je v podstatě vrstevnice, která končí nad Jezvinou. A odtud je zase vhodné se od trasy odpojit a pokračovat po silnici až do Chlumce. Vzhledem k pokročilé době jsme upřednostnili oběd. Z nějakého "neznámého" důvodu z venkova mizí hospody. Plánovat oběd je nutné předem (o tom jsme se ještě přesvědčili...). Doporučení a vlastně i jediná volba padla na restauraci Židovna. Zvenčí to nevypadalo, obsluhy se zdálo málo, ale oběd dopadl na výbornou. Obsluhu nepřekvapila ani větší skupina cyklistů, která přijela po nás. Já měl trochu smůlu na první porci jídla. Masa byl pořádný kus a uvnitř byl bohužel trochu nedodělaný. Nicméně po připomínce a žádosti o dopečení jsem dostal úplně novou porci a ta již byla super. Rozumné ceny, rychlost i obsluha. Nebojte se tady zastavit, doporučujeme!

   Po obědě jsme sjeli z prudkého kopce kousek pod ves do muzea. Párkrát jsme šli okolo, párkrát projížděli, ale konečně jsme zavítali dovnitř. Skanzen je moc pěkný. Jedinou drobnou vadou na kráse je nemožnost nahlédnout do staveb mimo organizovanou prohlídku. Asi bychom si to prohlédli podrobněji. Po prohlídce jsme vyšplhali zpět a jali se plnit můj plán, že skoro celou cestu zpět se povezeme. Chytli jsme se trasy 8138, která vede dlouho z kopce podél Počepického potoka. Protože se jedná o vedlejší silnici, Barča absolvovala svoji první samostatnou jízdu po silnici. Dojeli jsme až pod kopec Peklo. Dál vedla cesta po louce po modré značce. Kromě asi 300m divočiny s kopřivami jsme měli štěstí na vysečenou louku. V nestřeženém okamžiku jsme zde utrhl jeden z velmi starých fleků na zadním kole a tak jsme si dali i servisní vložku ve Smrčí. Odtud zase po asfaltu až pod závěrečnou nakloněnou rovinu. V poledne jsme si ji sjeli, teď nás čekala obráceně.

   Odměnou nám bylo poslední klesání k penzionu. Celkem 29km nám přineslo 515m výškových metrů. Musím uznat, že víc než 50 dětských kg navíc se dost proveze...smiley.

vysoky-chlumec---trasa.jpg

vysoky-chlumec---profil.png

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář