Jdi na obsah Jdi na menu
 


21.3. - Vítání jara, severní okruh Prahy

   Za chladnějšího, ale slunečného, rána se na Šostakovičově náměstí ve Stodůlkách pomalu scházela devítičlenná skupinka odvážných. Přestože cílem byl severní okraj Prahy, vyrazili jsme na západ. Poměrně brzy jsme chtěli a měli dosáhnout nejzápadnějšího bodu trasy. Vítr nám také přál, protože foukalo ze západu a posléze až ze severu. Skoro stále do zad.

   Na počátku jsme objeli novou britskou čtvrť, západní město, a přes Chaby a Třebonice namířili do Chrášťan. Nejzápadnější bod byl na horizontu za dálnicí. Otočili jsme se polňačkou do Sobína. Nakonec z toho byla příjemná asfaltka. Následovala klasika do Hostivic. Tam převzal taktovku Zdenda. Namísto k letišti nás vedl zpět do Řep a díky zábranám v cestě jsme se ocitli až skoro na startu výletu...smiley. Objeli jsme retenčku Jiviny a zamířili na západní okraj Šáreckého údolí. Tady jsou pěkně udělané podjezdy pod silnicemi, jenom to člověk musí znát. Na Padesátníku jsme se po skoro 20km konečně odpoutali od Prahy.

   Cyklotrasou 0078 začala nejhezčí část výletu. Stále pomalu z kopce až do Roztok. Nejprve ke Statenicím a pak trasou 8100 do údolí Únětického potoka. Údolí mohu doporučit, kousek od Prahy a nádherná příroda se spoustou skal. V létě asi hromada lidí, ale stojí za to. Vhodným koncem může být vlaková stanice v Roztokách. Na kraji Roztok doporučuji malé posezení. Malý zahradní bufet, kde nevaří, ale nabízí klobásy, chléb se škvarkovou pomazánkou nebo třeba koláčky. Nechybí samozřejmě pivo smiley. Krátkým kopečkem a hned klesáním jsme se dostali až k přívozu. Jezdí se skoro pořád, hlavně podle počasí. Pravidelný řád je uspořádán do 30-minutového taktu. I z přívozu jsou prima výhledy.

   Po překonání Vltavy se k nám připojil ranní ospalec (+1) a stoupal s námi do Klecan. Nastal čas oběda a tak jsme zakotvili na náměstí. Nejprve U svatého pole, ale ceny zaváněly vysokohorskou přirážkou, takže to jistil Mlsný bejk. Nebyl to absolutní šlágr, ale z motivačního čínského víkendu si vybral nakonec každý a chutnalo. Během oběda se trochu pokazilo počasí a tak nezbylo, než se zahřát dalším stoupáním. Méně stateční opustili a tak jsme začali počítat ztráty (+1, -2).

   Stále trasou 8100 jsme překonali dálnici na Teplice a dorazili do Hovorčovic. Tady jsme si začali vlastní program přes Veleň a dále po žluté k zámku Ctěnice. Někteří z nás zde již byli přítomni na slavné události a tak jsme pokračovali parkem, což byl primární důvod návštěvy. Tady nás zase někdo opustil (+1, -2, -2). Nastoupili jsme na trasu A263, která nás měla dovést do Satalic. Trochu jsme se motali a bál jsem se, že mineme další park, Vinořský. Nestalo se, protože A263 vede právě přes něj. Opět nádherná příroda, dobrý námět na pěší výlet.

   Po poslední zajímavé vložce jsme již pouze doklouzali k metru. Původní plán zněl Černý most, ale mohu doporučit protažení na metro Hloubětín, kam se dá jet méně komplikovaně a v klidu na rozdíl od nákupní zóny. Celkově nám sezóna začala zhruba 60km s převýšením 450m. Dobrý základ pro sezónu. Cíl dosažen v počtu 6 kusů.

zapad--sever-a-vychod-prahy---trasa.jpg

zapad--sever-a-vychod-prahy---profil.gif

 

Náhledy fotografií ze složky 2015/03 - Vítání jara

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář