Jdi na obsah Jdi na menu
 


9.6. - Bitva u Lipan

   V předvečer výletu začaly pípat smsky. Inspirován příhodami kolegy Aleše jsem se ani moc nezajímal o odpadlíky. Ráno na nádraží jsme se nakonec sešli 4 kusy včetně výrazného ranního překvapení. Ranní čmeláče, dál doskáče.... Vlak nás vysypal v Českém Brodě a mohli jsme se začít loudat, obdobně jako naši obvyklí, fyzicky velmi zdatní spolujezdci, Zdenda s Radkem.

   První zajímavosti jsou hned v Českém Brodě, kde je velice krásné náměstí s duchovními dominantami. Po silnici jsme se vydali směrem na Vitice, kde jsem zpod kopce zaznamenal dřevěnou zvonici. Od ní jsme již začali stoupat k Lipanům a následně po červené k Lipanské mohyle. Celou dobu se jedná o asfaltku s mírným nebo minimálním provozem.

   Následovala krátká terénní vložka po červené značce. Po hřebeni Lipské hory to byla nádhera. Pak však bylo nutné sjet prudký kopeček do Království. Krátký úsek je po dešti výživný, obzvláště na trekovém kole. Ale zvládli všichni. Odměnou byl pokračující táhlý sjezd k hlavní silnici ke Kouřimi. Původní záměr byl jet terénem po červené. Odbočku jsme bohužel ve vysoké rychlosti minuli. Další zastávkou bylo krásné náměstí a mohl být i skanzen lidového stavitelství v Kouřimi. Ten jsme si nakonec nechali na jindy, až bude víc času. Podívali jsme se ke vstupní bráně a pokračovali do Zásmuk. Z Kouřimi jsme vyjeli silnicí a zhruba po kilometru zahnuli k vodě a na modrou značku. Pohodlnější je asi cesta kolem po značené dálkové trase 1, ale podle vody to prý také stálo za to.

   V Toušicích jsme se napojili na žlutou značku, která vede kolem dvojice kamenných mostů. První jsme našli naprosto pohodlně a skýtá pěkné pokoukání. K tomu druhému jsem se vracel v době, kdy zbytek výpravy řešil Kérovo bublající bláto na zadním kole. Žlutá značka totiž odbočuje z pohodlné lesní cesty v nestřeženém okamžiku, aby se po odbočce k mostu zase vrátila.

   Z blízkých Zásmuk jsme si pak proti původnímu plánu trochu zajeli, abychom nemuseli tolik klesat a stoupat. Zamířili jsme na Uhlířské Janovice, kterým jsme se těsně vyhnuli přes Chmeliště (nikoliv Čmeliště). V těchto místech jsme trochu začali bojovat s protivětrem a úbytkem energie. Krátkou úlevou byla Ratajská obora. Následným klesáním k Ratajům nad Sázavou jsme se napojili na Sázavskou trasu 19, kterou jsme se propadli až k Sázavě do Sázavy. Tam konečně přišlo na řadu i doplnění energie. Aniž bychom se alespoň pozastavili u zdejšího kláštera, šlapali jsme závěrečnou pohodu do Čerčan.

   Změna na samotném konci znamenala, že vlak nás nabral v Senohrabech. Po krásných 71 km a nastoupaných skoro 900 metrech musíme Honzovi poděkovat. Doufám, že se příště zúčastníš!

 bitva-u-lipan---trasa.jpg

bitva-u-lipan---profil.gif

 

Náhledy fotografií ze složky 2012/06 - Bitva u Lipan

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář