Jdi na obsah Jdi na menu
 


9.7. - Žebrák, Točník a rozhledny

   Za celou dobu pořádání výletů byl tento první, kdy jsme museli oželet účast zástupce týmu 81 - 82 ze závodu 1000 milí. Během výletu jsme na ně často mysleli a na dálku jim drželi palce, aby vydrželi. Také jsme oželeli Dádu. Vzhledem k jejímu pokročilému stádiu těhotenství jsme si nedoporučili další cykloaktivity.

   Startem tentokrát byla stanice Hořovice. Veselá byla už cesta s Černou Dírou. Absolutní chaos s nakládáním kol, jejich placením a rezignací ve stylu: "Dejte si to, kam chcete" a pak: "Vemte si, co chcete", vyvrcholil připojováním dalšího vagónu a tím zpožděním na odjezdu o téměř půl hodiny. V Hořovicích pak vlak dál stál, protože dále k Plzni byla výluka jedné koleje. Ale to už nám bylo jedno. Tedy tak napůl...

   Vyrazili jsme po červené turistické k Hrádku. Hned za Hořovicemi před nás výluka postavila první překážku, stavební práce. S trochou rozpačitých úsměvů nás dělníci pustili přes staveniště a my si mohli užívat hrubého kamení na cestě, po které vozili materiál. Hrádek se zdáli jevil zajímavě. Udělali jsme si odbočku k soukromému pozemku. Chtěl jsem blíž. Ale poté, co tam začal výrazně štěkat pes, jsem udělal jednu rychlou fotku a mazal pryč.

   Pokračovali jsme po červené. A znovu nás čekala trať. A znovu jsme žebrali a znovu projeli. V Újezdě jsme rychle posvačili u rybníka a přeskočili na zelenou. A zase trať. Tady to ale šlo bez problémů, pracovalo se kousek vedle. Přes Cerhovice jsme dojeli k prvnímu cíli, rozhledně Třenická hora. Jedná se klasicky o vysílač mobilního operátora. Směrem k Hořovicím byl celkem slušný výhled. Za malé stoupání to stálo.

   Dalšími cíli byla dvojice zřícenin Žebrák a Točník. Na Žebráku byla zajímavá věž, která nabízí rozhled na blízké okolí. Na Točníku byl nejzajímavějším úkazem novopečený sokolník Kéra. Někteří psychicky nezvládli stoupání a museli odpočívat před hradem. Osobně jsem nahoru chtěl, protože jsem tam nikdy nebyl. Ale nyní je odfajfkováno a už mě tam nikdo nedostane.

   Sjeli jsme zpět, vymotali se z Točníku a vyrazili do Bzové. Mohli jsme zvolit kratší trasu, ale minuli bychom bývalý větrný mlýn. Nakonec jsem po Bzové bloudil sám. Po radě od místních jsem našel obývaný zbytek. Hezky opraveno, ale mlýn připomíná jenom kulatý půdorys...

   Po trase 303 jsme vyrazili do lesů. Dlouhé stoupání nás od Hřebenů odměnilo táhlým klesáním, na které navazovalo táhlé stoupání doprovázené hladem. Mapa tvrdila, že v nedalekém Kublově jsou 3 restaurace a tak jsme si odbočili z trasy s vidinou oběda. Omyl! Jedna dlouho zavřená, druhá hrozná putika a dál už zkoumal jenom Honza. Vrátil se s tím, že nic lepšího tam není. No a protože se roštěnka s rýží neujala, dali jsme si jenom malinovku a pokračovali. Rada zní: Kublovu je třeba se vyhnout!

   Po dalším krásném sjezdu jsme dojeli do Hudlic. Cestou jsme se na chvostu bavili dohadováním o tom, zda čelo zastaví u hospody nebo ne. Za první zatáčkou bylo jasno. Zvítezil pocit hladu a nabídka friťákových jídel. Jednoduché menu, ale chutné. Taková hospoda by měla být snad všude. Navíc, když součástí byl Gutalax... Tedy až večer jako hudba na taneční zábavě.

   Po obědě nás čekalo poslední stoupání na rozhlednu Děd nad Berounem. Nakonec jsme jej všichni zdolali. Někteří s vypětím všech psychických sil, jiní i s nasazením vlastních chuťových pohárků a žaludečních šťáv. Zas tak dobrý ten oběd asi nebyl... Rozhledna z dálky je nádherná, z blízka bohužel neudržovaná. Zároveň obrůstá stromy, takže ani výhledy nebyly výrazné. Ale i zde platilo, že to stálo za to. Následovalo rozdělení na skupiny MTB a pohoda. Sraz v Berouně na nádraží. My srabíci jeli zpět a klesali po silnici. MTB po modré. Silnice byla úžasná. Krásné serpentýny lesem po novém asfaltu. Nádherný závěr.

   Rozhlednu Městská hora v Berouně jsme si vzhledem k okolnostem nechali na jindy. Celkem tedy padlo 55 km s převýšením 1022 m. Roman měřil GPS a došel k ještě horšímu číslu, ale to snad radši nebudu psát.

 zebrak-a-tocnik---trasa.jpg

zebrak-a-tocnik---profil.gif

 

Náhledy fotografií ze složky 2011/07 - Žebrák, Točník a rozhledny

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář