Jdi na obsah Jdi na menu
 


29.5. - Věstonická Venuše

   Ze Šakvic jsme vyrazili po severní hrázi Dolní nádrže. Je tu značená trasa, ale brzy jsme vystřízlivěli. Tato část je tvořena panelkou až do Strachotína. Tam jsme přejeli k Dolním Věstonicím. Hledali jsme místní naleziště Vysoká zahrada. Měly by se zde nacházet zbytky hradiště. Po chvilce jsme hledání vzdali a jeli do muzea. Prohlédli jsme si nálezy a soustředili se na Venuši. Zaujal nás především krásný popis. Zde je ukázka textu o tomto symbolu ženství:

   " Výrazstylizace obličeje (pouze oči jsou naznačeny krátkými šikmými rýhami), nepřítomnost krku, mohutnost povislého poprsí (levé ňadro je větší) a boků. Na zadní straně jsou patrné rýhy znázorňující patrně tukové zářezy ".

   Přes Horní Věstonice, Pernou a Bavory jsme vystoupali na kopec Turold. Podle mapy se zde nachází jeskyně. Tak jsem zvolil trasu a uhnul ze silnice. U vinohradu jsem se radši zeptal. Dostal jsem radu, že máme jsem na silnici a dát se první doprava. Tak jsme se dali. A bloudili, bludili, bloudili. První vpravo neznamená první vpravo, ale až na první silniční křižovatce... No nic vzdali jsme to s tím, že máme hlad. V Mikulově jsme pak našli navigaci k jeskyni.

   Dojeli jsme na náměstí a poobědvali. Ani dobře ani špatně. Řekněme, že jídlo neurazilo. Obsluha typu "mouchy, snězte si mě", uvnitř nic moc. Doporučuji zkusit jinou restauraci než Alfu. Následně jsme se vydali k zámku. Po obědě na mě přišla únava a tak jsme si na chvilku sedli v nádherné zahradě. Tato chvíle nás ovšem stála prohlídku. Další se už nekonala. A tak jsme spěchali alespoň do jeskyně Turold.

   Pak už nás čekala cesta zpět. Ze dvou možných tras jsme si vybrali tu turisticky zajímavější přes Klentnici a Pavlov. Celý den jsme objížděli vrch Děvín s dominantami Děvičky, Nový hrad a Sirotčí hrádek. Za celý týden jsme bohužel nenašli energii a odvahu se k nim vyšphat. Poslední úsek vedl přes hráz nádrže u Nových Mlýnů.

   Pro začátek 47 km s převýšením 564 m. Nelze se divit, že můj plán na 100 km vzal rychle za své....

 vestonicka-venuse---trasa.jpg

vestonicka-venuse---profil.gif

 

Náhledy fotografií ze složky Věstonická Venuše

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář