Jdi na obsah Jdi na menu
 


2.4. - Vítání jara, kolem pražských rybníků

   Po předešlých pokusech o vítání jara, které se uskutečnily mimo okolí Prahy, jsem tentokráte zvolil domácí variantu. V původně plánovaném termínu mělo být ještě chladno a relativně krátký den. Proto jsem nechtěl spěchat na vlak nebo riskovat zdraví. Start i konec jsem tak záměrně zvolil v dosahu metra.

   Výchozím bodem se nám tak stalo Palackého náměstí. Po odsunu výletu nám nečekaně hrozily problémy díky půlmaratonu. Nakonec ale uzavírky nábřeží začínaly mnohem později než jsme potřebovali vyrazit. Začátek trasy byl notoricky známý všem kolářům i bruslařům. Nejrychleji ven z města, tedy po náplavce a trase A2. Cestou jsme potkávali různě velké skupiny. Teplé a slunečné počasí lákalo spoustu výletníků.

   U vlakové zastávky Praha-Modřany jsme zatočili do sídliště a po chvilce už na nás čekala klidná zóna Modřanské rokle. Zdenda si to dal s terénní vložkou a malinko si zakufroval. My ostatní jsme v klidu stoupali asfaltem a na hrázi rybníka pak využili čekání ke svačině. Opustili jsme A21 a polňačkou zamířili do Cholupic. V této části nás čekalo zajímavé zpestření. U místní záchranné stanice dravců jsme mohli pozorovat jejich "výcvik".

   V Cholupicích jsme najeli na silnici a zanedlouho nás čekal jeden z nepříjemných úseků trasy. Od Pražského okruhu vede frekventovaná silnice do centra. Úsek byl naštěstí krátký a na okraji Písnice jsme se napojili na A42 do Hodkovic. Pokud někdo najde možnost se tomuto úseku vyhnout, vřele doporučuji. V Hodkovicích jsme začali kopírovat Pražské kolečko, přes Vestec do Průhonického parku a k místnímu nepřístupnému zámku. Procházku určitě doporučuji, ale spíše malinko později až vše rozkvete. I tak bylo zajímavé zamyšlení nad klasickými českými pohádkami, které se zde točily.

   Někteří nechtěli procházku absolvovat a tak byli vysláni napřed, aby našli vhodné místo k obědu. Našli na naše poměry luxusní restauraci Tvrz, kde zřejmě obvykle neobsluhují bandu cyklistů. I tak jsme si našli dobrotu k obědu, protože dělali grilované speciality. Po obědě nás čekala druhá terénní vložka. Po červené značce jsme se pustili podél Botiče. Začátek byl celkem přijatelný. Jakmile jsme podjeli dálnici, terén se zhoršoval. Někteří si přišli na své, my trekaři kořeny a úzké cesty úplně neoceníme. Sjízdné to tam je, především tedy pro fajnšmekry. Těsně před Kreslicemi se cesta lepší a jsou zde i místa pro posezení.

   Stále ještě po červené jsme dojeli k rozcestí Fantův mlýn. Zde jsem původně plánoval cestu k Hostivařské nádrži. Po poradě s ostaními a riziku přelidněné cesty jsme se jí vyhnuli. Objeli jsme sídliště Petrovice a čekalo nás druhé nepříjemné setkání s dopravou. Asi kilometrový úsek po A22 výrazně doporučuji objet. Silný provoz a prach ze skládky stavební suti nebyl moc příjemný. My jsme po chvilce radši zabočili do zástavby mimo hlavní silnici. Trochu jsme si zakličkovali a u nádraží v Uhříněvsi najeli na modrou značku.

   Na okraji Podleského rybníka jsme opět měli naučnou část. Objevili jsme žábu a velice ji obdivovali. Po svačince, nikoliv však žabích stehýnkách, jsme se vydali dále. A zjistili, že žab je tu opravdu veliká spousta. Možná jich bylo až moc a tak se objevovaly i placatější než je zdrávo. Původní trasu po modré jsme změnili kvůli blátu a zvolili pohodlí asfaltu. Modrá značka nás pak  dovedla až do Běchovic. Tady jsme se nasměrovali k centru.

   Podél Počernického, Kyjského a Hořejšího rybníka jsme dorazili až k počátku nejdražší stezky pro cyklisty. Byl jsem hodně zvědav, za co se ty peníze utratily. Na trase je ale zajímavý jenom ten obloukový most. Mnoho z nás by radši mělo most rovný a místo oblouku další úseky s vyloučením provozu. Přes Vysočany po A26 jsme výlet zakončili na Palmovce.

   V okolí Prahy, často s dohledem na sídliště, jsme tak ujeli 62 km s převýšením 424 m. Pokud by bylo možné se vyhnout těm dvěma nepříjemným úsekům, doporučil bych trasu téměř komukoliv. 

vitani-jara---trasa.jpg

vitani-jara---profil.gif

 

Náhledy fotografií ze složky 2011/04 - Vítání jara

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Povedena akce

(Zdenek S., 5. 4. 2011 17:02)

Ja jsem byl velmi spokojen. Sice na druhy pokus, ale bylo to moc pekne. Jen tak dal ;-).

Re: Povedena akce

(Zdeněk, 5. 4. 2011 21:17)

To potěší. A určitě motivuje k dalším plánům. Jak tvrdíš: "Nejde o výkony, ale společenskou akci...:)".