Jdi na obsah Jdi na menu
 


9.10. - Milovicko

   Start byl na nádraží v Nymburce. Po krátké jízdě městem jsme odbočili na stezku 14. Přes Bobnici jsme dorazili do Hrubého Jeseníku, kde je rozhledna Romanka. Nejenom, že není na kopci, dokonce se k ní malinko klesá. Moc pěkná stavba a dobrý nápad, jak ozvláštnit vysílač mobilních operátorů. Polabí je velice ploché a za normálních okolností by bylo neskutečně daleko vidět. Bohužel bylo kouřmo, takže jsme dohlédli jenom na naše nejbližší cíle. Z vrcholu byly vidět Mcely i Loučeň, kam jsme měli namířeno.

   Z Romanky jsme se vydali do vesniček Bošín a Sovenice. Podle mapy se v nich mají nacházet památkové zóny. V Bošíně se nejspíš jedná o náves, která je obklopena starou architekturou. Vše je v hodně původním stavu, tedy neudržované. V Sovenici jsme pak nenašli vůbec nic. Pokračovali jsme tedy do Mcel. Tam nás čekalo drsné stoupání k bývalému zámku, dnes hotelu. Luxus je obehnán vysokým plotem a tak jsme udělali jenom obrázek skrz vjezdovou bránu. Pobavila nás otevírající se brána. Zřejmě někdo na recepci usoudil, že chceme dovnitř. Ale rozhodně bychom se tam nehodili. Pokračovali jsme tedy do Loučeně.

   Cestou jsme si udělali malou odbočku lesem ke studánce Dobrá Voda. V její blízkosti se má nacházet i Fürstenberský pomník a památník Helma. Ty jsme ale nenašli. Všechna tato místa by měla spojovat naučná stezka. Vrátili jsme se k silnici a dorazili k zámku v Loučeni. Měli jsme deset minut do prohlídky a tak jsme si rychle koupili lístky. Zajímavá prohlídka nám poskytla i poznání lovecko - jezdecké historie. Zámek totiž obývali Thurn - Taxisové.

   Po obědě v zámecké restauraci Ftipná kaše jsme se spustili pod zámek a tam odbočili na polní cestu směrem k obci Patřín. Přejeli jsme silnici a jeli k hájovně V Sloupčí. Tam z ničeho nic uprostřed lesa začíná asfatlka pro pěší, bruslaře a cyklisty. Měří asi 5 km a končí stejně jako začíná najednou u Vlkavského rybníka, asi došly peníze. Cestou jsme potkali desku, která říká, že se staví od roku 2007 a má spojit Jizeru a Labe. Nejspíš na to nidky nedojde. Z Vlkavy jsme přes vojenský prostor Boží Dar dojeli do Milovic. Vojenský prostor je v totální dezolaci. V televizi to tak nevypadá, ale na vlastní oči je to otřesné. Samotné město Milovice je dost opravené. Přes Benáteckou Vrutici a Starou Lysou jsme si to přes vsakovací nádrže namířili do Čelákokvic. Cestu nám zpestřily dvě místa, kde se nedalo jet. Lávka přes slepé rameno Labe a pak jez v Čelákovicích. Obojí má shnilá prkna a přechod je pro otrlé.

   Vše jsme ale zvládli a po 63 km a 302 m převýšení jsme si v Čelákovicích počkali na vlak. Možná poslední výlet letošní sezóny se vydařil. Škoda malé účasti. Tak zase někdy příště.

 2010_10_09---milovicko---trasa.jpg

2010_10_09---milovicko---profil.gif 

 

Náhledy fotografií ze složky 2010/10 - Milovicko

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář