Jdi na obsah Jdi na menu
 


3.7. - Rozhledna Rtyně v Podkrkonoší a Babiččino údolí


   Hned po prvních metrech bylo jasné, kde se v Pekle bere tolik lidí. Údolím řeky Metuje vede krásná bruslařská cykloasfaltka 4034. Pohodová cesta klidným lesem nás dovedla až do Náchoda. Nehodlali jsme se věnovat místním památkám. Co nejrychleji jsme jej projeli a začali první náročné stoupání. Jako navigátor a tvůrve trasy jsem zvolil žlutou značku začínající u nádraží. Na rozcestníku Kramolna jsme odbočili na cyklotrasu 4095. Nejprve se vlnila po vrcholcích v lese a pak, až na objížďku kolem rybníka Špinka, jsme ji sledovali až k rozhledně nad Rtyní. Ještě předtím jsme zhodnotili, že je hrozné horko. Ani kapři ve Špince se nechtěli hýbat. Líně odpočívali těsně pod hladinou a pohnuli se s opravdu největší námahou. Krásnou lipovou alejí jsme dojeli do Červeného Kostelce. Zde je možné navštívit domek Boženy Němcové, vidět hrob Viktorky a další zajímavosti.

   Prvním plánovaným cílem ale byla rozhledna. Opět jedna, která není na kopci, alespoň z našeho směru. Nachází se přímo v areálu čerpací stanice a může se zdát spíš atrakcí pro děti. Je z ní krásný výhled do údolí a zároveň i na vrcholky Krkonoš. Po krátkém odpočinku jsme se rozhodli pro oběd. Krátký kousek jízdy po hlavní silnici nás přivedl k motorestu U Devíti Křížů. Není to ten slavný na D1. Tenhle je menší a úplně bychom jej nedoporučili. Chlubí se domácí kuchyní, ale ... Obsluha pomalejší a jídlo spíš nic než moc. Jeďte jinam.

   Lesní cestou po modré turistické jsme se spustili do Babiččina údolí. Znovu ten klid a příroda. Tedy než jsme se přiblížili turisticky vyhlášeným místům. Cestou k Viktorčinu splavu stojí za zmínku dva mosty, Červený a Bílý. Pak následuje klasika: Staré Bělidlo, Panský hostinec, Babiččin pomník a nakonec zámek Ratibořice. Při prohlídce jsme si oživili znalosti z povinné školní četby. V téměř každé místnosti průvodkyně uváděla propojení s tvorbou Boženy Němcové.

   Po prohlídce jsme nabrali směr základna. Přejetím posledního, Vilémova, mostu jsme známé místo opustili. Napojili jsme se na 4055 a mimo jiné jsme zvažovali osvěžení v Rozkoši. Ze strany, kde jsme jeli, není žádná pěkná pláž. Spíš se jedná o bahno a hodně špinavou vodu. Nechali jsme si zajít chuť. Nad obcí Václavice je zajímavý kostelík a o kousek dál v lese památník padlým bojovníkům ve druhé světové válce. U památníku jsme přejeli hlavní silnici a sklesali znovu k čistírně odpadních vod města Náchod. Po ráno projeté cyklostezce jsme se vrátili do hotelu. Celkem tedy naplánovaných 51 km s převýšením 765 m.

2010_07_03---babiccino-udoli---trasa.jpg

 2010_07_03---babiccino-udoli---profil.gif

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář