Jdi na obsah Jdi na menu
 


24.4. - Kulturně po Ladově kraji

   Začali jsme ve stanici Senohraby. Z Prahy jsme vyrazili vcelku brzy, protože plán byl poměrně obsáhlý. Ale hned v Senohrabech jsme nabrali zpoždění. Na perónu jsme se pustili do huštění pneumatik, při kterém jsme zvládli zničit i ventilek. Takže stihly projet další 2 osobní vlaky, což znamenalo hodinu zpoždění. Ne nadarmo vždy tvrdím, že se účastníci mají řádně připravit!

   Prvním zajímavým místech byly Hrusice a především památník Josefa Lady. Nejeli jsme přímo, ale malým obloukem. Cestou jsme podjeli historický viadukt, který je součástí dálnice D1. V Hrusicích nás hned na kraji přivítaly typické kresby Josefa Lady objevující se téměř kdekoliv. Kocour Mikeš, hospoda, kostel, škola, památník a místo, kde stál rodný dům Josefa Lady. To jsou asi nejzajímavější místa. V památníku je možné seznámit s tvorbou i osobním životem nejen dětského autora.

   Od památníku jsme se vrátili zpět na náves, kde jsme si našli rozcestník a žlutou značku. Po ní jsme vyrazili přes hájovnu Hlaváčov do Ondřejova. Na jeho okraji nám Radek ukázal, jak správně přejíždět příkop s lávkou ze dvou podélných prken. Krásně se mu rozjela a výsledkem byl ukázkový přelet řidítek. Naštěstí se mu nic nestalo, porovnal si páčky od brzd a jelo se dál. V Ondřejově je možné navštívit astronomické muzeum a hvězdárnu. Pod hvězdárnou jsme se napojili na červenou a začali se kochat přírodou. Dorazili jsme do Černých Voděrad a po stezce Krajem Josefa Lady vjeli do Voděradských bučin. Úchvatná cesta po vrstevnici vedoucí skrz nádherný les. Vynikající místo pro procházku a relativně nedaleko od Prahy. Nad Vyžlovským rybníkem jsme odbočili dolů a sjeli k hladině. Kombinace Jevany - Vyžlovka zavání samými známými jmény a snobstvím. Jenom na podívání jsme se zastavili u muzea Karla Gotta - Gottlandu.

   Poobědvali jsme rychle, levně a chutně na zahrádce hotelu Praha a vydali se na další cestu. Přes Kozojedy, Přehvozdí, Přistoupim jsme postupně objížděli Český Brod. Dominantou je tu obří vysílací anténa. Následovaly Klučov, Hořany a Třebestovice. Tam jsem posvačili a zamířili k poslední zajímavosti výletu. Našli jsme si zelenou a po bučinách začali projíždět borovicové Kersko. Na konci této části nemohlo čekat nic jiného než hospůdka Hájenka, kam chodil Bohumil Hrabal. Je možné si udělat i odbočku k jeho chatě. V hospůdce si můžete dát klasickou zvěřinu se zelím nebo šípkovou omáčkou. My si dali rychlé pivo, tlačenku a palačinku.

   Původně byl v plánu ještě Skanzen v Přerově nad Labem. Vzhledem k pokročilému času a zvyšující se únavě jsme nakonec zahnuli do Lysé nad Labem na vlak. Celkem jsme odjeli 67 km s převýšením 630 m. Cesta ale byla příjemná a povětšinou s kopce, alespoň v době, kdy jsme již nebyli úplně svěží.

 2010_04_24---ladovym-krajem---trasa.jpg

2010_04_24---ladovym-krajem---profil.gif

 

Náhledy fotografií ze složky 2010/04 - Ladův kraj

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář