Jdi na obsah Jdi na menu
 


22.7. - Rakouskem podél Lužnice

   Zahájili jsme opět cestou do Nových Hradů a trhákem na náměstí. Bez zastávky jsme projeli, minuli zámek a těšili se na hrobku Buquoyů. Nápadně připomíná Schwarzenberskou v Třeboni. Při prohlídce hradu jsme na to byli upozorněni. Také je zajímavé srovnat na hradě vystavené modely, podle kterých se mohlo stavět, s realitou. Hrobka nebyla otevřená, takže jsme ji pouze obešli. Dále jsme si to namířili na hranice.

   V opuštěné budově probíhá rekonstrukce a nejspíš zde bude ubytování a restaurace. Ihned po přejetí hranic nás opět příjemně překvapila pěkná cesta. Hladká a bez jediné záplaty, jak to dělají? Na to, že se jednalo o silnici na úrovni naší okresky, to bylo super. Hned v první obci bylo vidět, že se každý stará o své a také o společné. Všude vysečené příkopy, meze, opravené domy. Lidi to nejspíš zajímá a chtějí mít své okolí krásné. Při plánování jsem nevěděl kudy tudy a tak jsem volil cestu s malým převýšením. Nasměroval jsem nás tedy do města Weitra.

   Těsně před městem jsem špatně odbočil a tak jsme Lužnici přetnuli dříve, než jsem předpokládal. Zároveň jsme i do města vjeli jinudy. Na nejvyšším kopci je zámek. Dohodli jsme, se, že tam nepojedeme a tak jsme se dali podle cedule do centra. No a najednou jsme vyjeli těsně vedle nádvoří. K zámku už  to byl jenom kousek, tak jsme to nakonec dali. Až tady jsme si uvědomili, že nemáme eura. Nevadí, na prohlídku jsme stejně nechtěli. Nicméně jsme si mysleli, že stejně jako u nás by bylo možné vylézt na zámeckou věž bez prohlídky. Ale ouha, takové způsoby asi v Rakousku neznají. Takže zase jenom venkovní obhlídka a pokračovali jsme. Z kopce dolů podle cedulí jsme projeli na náměstí. Nádherné, malebné... samé superlativy. Tady se mi stala zajímavá epizoda. Sedl jsem si na lavičku, zatímco Dáda šla fotit. Během minutky se se mnou dal do řeči místní domorodec. Chlapík kolem padesátky možná víc. Říkám, že nerozumím, že jsem z Čech. No a začal lámanou češtinou, že je vedro. Mohlo by zapršet a jak se jede? A źe má kamaráda, který dojel na kole až do Prahy. Po krátkém "rozhovoru" jsem se rozloučil suchým viedersen nebo jak se to píše. Odpovědí mi bylo krásné nashledanou. A pak, že se musíme učit cizí jazyky...

   Pokračovali jsme ke kostelu a pak uličkou dolů k řece. Podle vody vede cesta až do Čech. A zase jsme jeli po krásných silnicích. V Unserfrau jsem zaimprovizoval a jeli jsme cestou podle vody namísto asfaltkou nahoru a dolů. Lužnice nás tu lákala čistou vodou, která poskakovala po kamenech. Na koupání jako dělané, ale říkali jsme si, že se vykoupeme u nás. Několikrát jsme překřížili úzkokolejku vedoucí do Gmündu. Ten jsme si projeli, podívali se na vlak ČD Cargo jedoucí do Čech a přejeli mostkem pro pěší a cyklisty do Českých Velenic.

   Stačilo přejet řeku a sen skončil. Kdo někdy byl v Železné Rudě, umí si představit příhraniční město. Samý Vietnamec, samé cetky a hlouposti. A ošklivé město. Opravdový kontrast. Dostali jsme hlad a tak jsme hledali hospodu. Skončili jsme U Sv. Huberta a neudělali chybu. Za pěkné peníze jsme dostali pěkné a chutné jídlo, příjemná obsluha. Slibovali jsme si koupání v Lužnici a tak jsme k ní vyrazili. Po červené a trase 341 jsme mířili do Nové Vsi nad Lužnicí. Z koupání sešlo. I řeka se po překonání hranice výrazně změnila. U nás už teče pěkný hnus. Tak jindy a jinde. Po hranici CHKO Třeboňsko přes Žofinu Huť jsme dojeli až k železniční stanici Nové Hrady. Ale do Nových Hradů je to pěšky pěkně daleko. My ještě neměli dost a tak jsme si přidali malé kolečko.

   Po žluté kolem stáčírny Dobré vody jsme dojeli k soustavě rybníků. Stále jsem hledal místo ke koupání, ale tady tedy ne. U všech byly kachní farmy. Puch a špinavá voda. Takový Xaverov, ale v kachním provedení. Projeli jsme tedy na hlavní silnici a vrátili se na okraj Nových Hradů a do penzionu. Čekalo nás ještě koupání ve Stropnici i s panoramaty...

   Tentokrát opravdu pohoda. Pár kopců v Rakousku, ale po hezké silnici se i hezky stoupá. 63 km s převýšením 488 m.

2010_07_22---rakousko---trasa.jpg

2010_07_22---rakousko---profil.gif

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář